Τέρμα στις ήττες το Ρέθυμνο, 86-67 τον Κολοσσό!

hurtt

Χωρίς να δυσκολευτεί στο παραμικρό, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε του Κολοσσού στην Κρήτη με 86-67 και τον Τζάστιν Χαρτ να δίνει το δικό του σόου. Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να τον σταματήσουν,όπως επίσης δεν κατάφεραν να μπουν ποτέ στο κλίμα του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Χαρτ και Γκάμπριελ να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα στην επίθεση. Ο πρώτος μάλιστα σταμάτησε στους 20 πόντους (4/4 τρίποντα) στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Καλαφατάκης δεν τον έβγαλε λεπτό. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-10, ενώ στη συνέχεια μπορεί ο Κολοσσός να βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά η διαφορά πήγε στους 21 πόντους με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται με 52-31. Στη συνέχεια η διαφορά έπεσε στους 14, αλλά και πάλι ο ΑΓΟΡ είχε τον έλεγχο με τον Χαρτ να φτάνει ακόμα και στο 6/6 τρίποντα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 69-51 υπέρ της ομάδας της Κρήτης που στην τελευταία περίοδο συνέχισε να παίζει το παιχνίδι της και να παίρνει τη νίκη με 86-67.

Πολλά σφυρίγματα χωρίς ιδιαίτερο λόγο από τον διαιτητή Ηλία Κορομηλά, που κόντεψε “τινάξει” το ματς στον αέρα χωρίς λόγο.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 52-31, 69-51, 86-57.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Καλαφατάκης): Χαρτ 30 (6/9 τρ.), Καλλινικίδης 2, Κουμπούρας 6, Αγγελόπουλος 3 (1), Ράιτ 5 (1), Καλαμπόκης 3, Κανονίδης 2, Σίνης 2, Λάτοβιτς 6, Εζιούκβου 6, Άρμπετ 8 (2), Γκάμπριελ 13 (2).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Πρίφτης): Παπαντωνίου 7 (1), Τσαρ 2, Γεωργαλλής 4, Κόμματος 7 (2), Σμιθ 3, Στεφανίδης 14 (3), Σίμπσον 5, Τσάμης 6, Όσμπι 16, Νάτσφεϊ 3.