ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Θρίαμβος για τον Ναυτικό Όμιλο Ρεθύμνου στο Βόλο!

Θρίαμβος για τον Ναυτικό Όμιλο Ρεθύμνου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α’ – Β’. Το τετραήμερο των αγώνων στον Βόλο οι Ρεθυμνιώτες αθλητές κατέκτησαν 8 μετάλλια και σπουδαίες διακρίσεις, με τον ΝΟΡ να αναδεικνύεται σε 2η επαρχιακή «δύναμη» στην Ελλάδα και 7η συνολικά.

Τέσσερις ημέρες γεμάτες συγκινήσεις και τεράστιες επιτυχίες περιελάμβανε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα για τον Ρεθυμνιώτικο σύλλογο, ο οποίος κατάφερε για ακόμη μία φορά να δώσει βροντερό «παρών» σε μία κορυφαία διοργάνωση. Στον Βόλο οι αθλητές και οι αθλήτριες του έμπειρου προπονητή Στέφανου Κατσιλιάνου απέδειξαν για μία ακόμη φορά πως το μέλλον τους ανήκει δικαιωματικά, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις.

Παρά τα όποια προβλήματα αντιμετώπισαν οι νεαροί κολυμβητές τα ξεπέρασαν, προσφέροντας αυτό το σπουδαίο αποτέλεσμα. Χθες το βράδυ πήραν τον δρόμο της επιστροφής, κρατώντας στις αποσκευές τους 1 χρυσό, 3 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια. Συμμετείχαν σε 20 τελικούς εκ των οποίων οι 14 σε ατομικό και οι υπόλοιποι 6 σε ομαδικό επίπεδο. Με αυτόν τον τρόπο συνέλλεξαν 122 βαθμούς για τον Ρεθυμνιώτικο σύλλογο, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην 7η θέση από τις 87 ομάδες που συμμετείχαν.
Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ, ενώ την πρώτη 10άδα συμπλήρωσαν κατά σειρά ο ΓΣ Βόλου, η Αθλητική Ακαδημία Αστερία, ο ΑΟ Ωκεανός, το κολλέγιο Deree, ο Ολυμπιακός, ο ΝΟΡ, ο Νηρέας Χαλανδρίου, η Κολυμβητική Ακαδημία Νάουσα και ο Όμιλος Φίλων Θαλάσσης Αλεξανδρούπολης.

Η ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ

«Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται» λέει ο θυμόσοφος λαός, με τον ΝΟΡ να το αποδεικνύει από την πρεμιέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Από την 1η κιόλας ημέρα της διοργάνωσης η Θεοδώρα Ντρίνιτς ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στα 50μ. ελεύθερο, διατηρώντας τα «σκήπτρα» για 2η σερί χρονιά. Παράλληλα, ο Ρεθυμνιώτικος Σύλλογος πανηγύρισε την κατάκτηση ακόμη ενός μεταλλίου, με τους Παναγιώτη Κωστάκη, Γιώργο Ομαλιανάκη, Σούλα Μιράλμπα και Δέσποινα Κωστάκη να τερματίζουν στη 2η θέση στη mix Σκυταλοδρομία 4χ100 ελεύθερο. Η ημέρα έκλεισε με ακόμη δύο τελικούς και ισάριθμες 4ες θέσεις για τη Δέσποινα Κωστάκη και τον Δημήτρη Καφάτο στα 200μ. ύπτιο.

1η Ημέρα
50μ. Ελεύθερο
1η Θέση – Θεοδώρα Ντρίνιτς (Παγκορασίδων Α’)
Mix 4χ100 Ελεύθερο
2η Θέση – Παναγιώτης Κωστάκης, Γιώργος Ομαλιανάκης, Σούλα Μιράλμπα, Δέσποινα Κωστάκη.
200μ. Ύπτιο
4η Θέση – Δέσποινα Κωστάκη (Πακορασίδων Β’)
200μ. Ύπτιο
4η Θέση – Δημήτρης Καφάτος (Παμπαίδων )

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ «ΑΣΗΜΕΝΙΑ» ΜΙΡΑΛΜΠΑ

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη Σούλα Μιράλμπα να φορά το 2ο ασημένιο μετάλλιο. Αυτήν τη φορά αφορούσε το ατομικό της αγώνισμα 200μ. ελεύθερο, ενώ λίγο έλειψε να κατακτήσει ακόμη ένα. Με την ομάδα 4χ100 μικτής ομαδικής και τις Δέσποινα Κωστάκη, Μαρία Δεληγιάννη και Κατερίνα Πετρακάκη τερμάτισαν στην 4η θέση. Επίσης ο Παναγιώτης Κωστάκης πήρε την 5η θέση στα 200μ. ελεύθερο, την 6η θέση κατέκτησε ο Πέτρος Πολάκης (100μ. πρόσθιο), ενώ την 7η θέση πήραν οι Γιώργος Ομαλιανάκης, Παναγιώτης Κωστάκης, Πέτρος Πολάκης και Νίκος Γεωργουλάκης στα 4χ100 μικτή ομαδική.

2η Ημέρα
200μ. Ελεύθερο
2η Θέση – Σούλα Μιράλμπα (Παγκορασίδων Β’)
5η Θέση – Παναγιώτης Κωστάκης (Παμπαίδων Β’)
100μ. Πρόσθιο
6η Θέση – Πέτρος Πολάκης (Παμπαίδων Β’)
4χ100 Μικτή Ομαδική
4η θέση – Κωστάκη Δέσποινα, Δεληγιάννη Μαρία, Μιράλμπα Σούλα, Πετρακάκη Κατερίνα.
7η Θέση – Ομαλιανάκης Γιώργος, Κωστάκης Παναγιώτης, Πολάκης Πέτρος, Νίκος Γεωργουλάκης.

Η ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ… ΧΑΛΚΙΝΗ ΗΜΕΡΑ

Η 3η και προτελευταία ημέρα της διοργάνωσης περιελάμβανε και τη μεγαλύτερη συγκομιδή μεταλλίων για τον Ρεθυμνιώτικο σύλλογο, κατακτώντας 4 χάλκινα. Στη mix σκυταλοδρομία 4χ100 οι Πέτρος Πολάκης, Παναγιώτης Κωστάκης, Δέσποινα Κωστάκη και Σούλα Μιράλμπα τερμάτισαν στην 3η θέση. Η Σούλα Μιράλμπα (100μ. ελεύθερο), ο Πέτρος Πολάκης (50μ. πρόσθιο) και η Θεοδώρα Ντρίνιτς (100μ. ελεύθερο) επίσης ανέβηκαν στο 3ο σκαλί του βάθρου, ενώ ο Παναγιώτης Κωστάκης κατέκτησε την 7η θέση στα 100μ. ελεύθερο.

3η Ημέρα
Σκυταλοδρομία Mix 4χ100
3η Θέση – Πολάκης Πέτρος, Κωστάκης Παναγιώτης, Κωστάκη Δέσποινα, Σούλα Μιράλμπα.
50μ. Πρόσθιο
3η Θέση – Πέτρος Πολάκης (Παμπαίδων Β’)
100μ. Ελεύθερο
3η Θέση – Σούλα Μιράλμπα (Παμπαίδων Β’)
3η Θέση – Θεοδώρα Ντρίνιτς (Παγκορασίδων Α’)
7η Θέση – Παναγιώτης Κωστάκης (Παμπαίδων Β’)

Ο… ΑΣΗΜΕΝΙΟΣ ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Ο… επίλογος της διοργάνωσης περιελάμβανε ακόμη ένα μετάλλιο για τον ΝΟΡ, με τη Σούλα Μιράλμπα να προσθέτει ακόμη ένα στη φετινή συλλογή της. Με χρόνο 4’38’’35 κατετάγη 2η στα 400μ. ελεύθερο, κλείνοντας την 8άδα των μεταλλίων. Ακόμη, την 5η θέση πήρε ο Πέτρος Πολάκης (200μ. πρόσθιο), η ομάδα 4χ100 των Παμπαίδων Β’ καθώς και εκείνη των Παγκορασίδων Β’ στο ίδιο αγώνισμα. Στην 8η θέση τερμάτισαν οι Δέσποινα Κωστάκη (400μ. ελεύθερο) και Θεοδώρα Ντρίνιτς (50μ. πεταλούδα).

4η Ημέρα
400μ. Ελεύθερο
200μ. Πρόσθιο
5η Θέση – Πέτρος Πολάκης (Παμπαίδων Β’)
4χ100 (Παμπαίδες Β’)
5η Θέση – Πολάκης Πέτρος, Κωστάκης Παναγιώτης, Γεωργουλάκης Νίκος, Ομαλιανάκης Γιώργος
4χ100 (Παγκορασίδων Β’)
5η Θέση – Δροσουλάκη Άννα, Πετρακάκη Κατερίνα, Κωστάκη Δέσποινα, Σο΄θλα Μιράλμπα
8η Θέση – Δέσποινα Κωστάκη (Παγκορασίδων Β’)