Την επιστροφή στις νίκες ψάχνει το Ρέθυμνο Cretan Kings

rethymno_cretan_kings_relphorde_9003Το Ρέθυμνο Cretan Kings θα ψάξει την επιστροφή στις επιτυχίες απέναντι στο Λαύριο, εκτός έδρας, για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στις 17:00 το απόγευμα του Σαββάτου (14/11) και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το NS2/HD Λεπτό προς Λεπτό.

Ο έμπειρος τεχνικός της ομάδας μας, Θανάσης Σκουρτόπουλος, μίλησε το rethymnobc.gr για το ματς, χαρακτηρίζοντας το αρκετά δύσκολο, ενώ επεσήμανε τα σημεία που θα πρέπει να προσέξουν οι παίκτες του. «Για μας είναι ένα παιχνίδι που πρέπει να κερδίσουμε. Είναι δύσκολο σε μία πολύ καλή έδρα, με μία ομάδα που έχει ενθουσιασμό που παίζει ωραίο και γρήγορο μπάσκετ αλλά λόγω αποτελεσμάτων ψάχνουμε τις νίκες παντού. Έτσι αντιμετωπίζουμε και αυτή την αναμέτρηση.

Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στα αμυντικά μας καθήκοντα. Να είμαστε δυνατοί στα ριμπάουντ με γρήγορες επιστροφές για να μπορέσουμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του αγώνα. Από κει και πέρα στο ένας εναντίον ενός θα πρέπει να αντιδράσουμε πολύ θετικά. Νομίζω ότι αν μπορέσουμε να ελέγξουμε αυτές τις τρεις καταστάσεις έχουμε αρκετά μεγάλη τύχη για να είμαστε εμείς οι νικητές του αγώνα».

Από την πλευρά των παικτών μίλησε ο Μάρκους Ρέλφορντ, ο οποίος χαρακτήρισε «τελικό» τον αγώνα με το Λαύριο, ενώ τόνισε πως η νίκη επιβάλλεται. «Αύριο (σ.σ. σήμερα) έχουμε ένα από τα πιο σημαντικά ματς της σεζόν, με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει το Λαύριο. Θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω και σαν «τελικό», καθώς τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα επιβάλουν να κερδίσουμε στο αυριανό παιχνίδι. Πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι και να παίξουμε έξυπνα. Σημαντικό ρόλο θα παίξει η επιθετική άμυνα και η ομαδική προσπάθεια στην επίθεση για να πάρουμε τη νίκη».