Δεν τα κατάφερε το Ρέθυμνο απέναντι στην ΑΕΚ (70-81)

Η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο Ρέθυμνο συνδυάστηκε με “σκούπα” επί της Ρεθυμνιώτικης ομάδας και πρόκριση στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League.

rethymno-aek_playoffs_17

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο “Μελίνα Μερκούρη” πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε του Ρεθύμνου (81-70) για να κάνει το 2-0 στη σειρά των playoffs και να προκριθεί στα ημιτελικά της Stoiximan.gr Basket League.

H ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν απογοητευτική στο πρώτο μέρος, όμως πάτησε απότομα το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, έπαιξε εκπληκτική άμυνα και ανέτρεψε εύκολα το προβάδισμα των Ρεθεμνιωτών, που αντέδρασαν άσχημα στο “νεκρό” τους διάστημα στην επίθεση, δέχθηκαν ένα σερί 15-0 και δεν μπόρεσαν ποτέ να ανακάμψουν με αποτέλεσμα η σεζόν τους να ολοκληρωθεί με εντός έδρας ήττα. Επόμενος αντίπαλος για τους κιτρινόμαυρους ο Παναθηναϊκός.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το σκορ της τρίτης περιόδου. Το 6-24 ήταν αποτέλεσμα ενός σερί 0-15 της ΑΕΚ, που ήταν πολύ κακή στο πρώτο μέρος, αλλά όταν αποφάσισε να παίξει με σοβαρότητα, “καθάρισε” ματς και πρόκριση σαν σε προπόνηση. Το παιχνίδι κρίθηκε στο ΤΡΑΓΙΚΟ τρίτο δεκάλεπτο του Ρεθύμνου και την απογοητευτική τους αντίδραση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Δεν μπορούσαν να σκοράρουν από την περιφέρεια, δεν μπορούσαν να σκοράρουν κάτω από το καλάθι, δεν μπορούσαν να παίξουν άμυνα με συγκέντρωση, δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα σωστό έπειτα από ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος στο οποίο έβαλαν όχι ένα, όχι πέντε, αλλά οκτώ τρίποντα.

Το ματς

Τρεις πρωταγωνιστές είχε το πρώτο μέρος στο “Μελίνα Μερκούρη”. Ο Λέμον ήταν αυτός που έβαλε από νωρίς μπροστά στο σκορ το Ρέθυμνο (18-10), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο +5 (23-18) και τους γηπεδούχους να κάνουν τρομερή εμφάνιση στην επίθεση. Ο Βετούλας είδε τον Σάφτενααρ να σκοράρει τέσσερα τρίποντα (!) στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χριστοδούλου έδωσε κι αυτός λύσεις και όσο και αν προσπαθούσε η ΑΕΚ στην επίθεση, βρισκόταν σε ρόλο κυνηγού επειδή η άμυνά της ήταν απαράδεκτη. Το 50-40 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα των ποσοστών των παικτών του Βετούλα (66% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα), των 14 ασίστ και των μόλις τριών λαθών που είχαν κάνει την ώρα που η ΑΕΚ είχε μόλις ένα εύστοχο σουτ πίσω από τη γραμμή των 6μ.75.

Οι κιτρινόμαυροι έτρεξαν ένα σερί 7-0 για να μαζέψουν τη διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως δυο λάθη σε εκείνο το σημείο τους στέρησαν την ευκαιρία να βάλουν ακόμη περισσότερη πίεση στο Ρέθυμνο. Κατάφεραν πάντως να προβληματίσουν τους γηπεδούχους και με κορυφαίο τον Μιλόσεβιτς να περάσουν μπροστά (54-57) στο 27′ και να βρεθούν ακόμη και στο +8 (54-62) ένα λεπτό αργότερα. Η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει απότομα χάρη στο σερί 15-0 της ΑΕΚ, που είχε φέρει το ματς ξεκάθαρα στα δικά της μέτρα χάρη σε αυτό που δεν είχε στο πρώτο μέρος: Την άμυνα. Το τρίποντο του Ούκιτς στο 32′ (58-69) έβαλε τους Κρητικούς σε έναν πολύ βαθύ… λάκκο, από τον οποίο δεν μπόρεσαν ποτέ να βγουν με αποτέλεσμα να ηττηθούν για να ολοκληρωθεί η σεζόν τους με εντός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-40, 56-64, 70-81

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 11(1), Άρνολντ 10, Φιτζπάτρικ 6(1), Λέμον 14(1), Ραζής, Σάφτενααρ 12(4), Τάλτον 3(1τρ., 9ασ.), Καμπερίδης 12(2), Λαγουδάκης, Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 18(2), Μιλόσεβιτς 13(1), Λαρεντζάκης 7(1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 5, ΜακΓκραθ 3, Ελονού 2, Βασιλειάδης 8(1), Σκουλίδας, Σάκοτα 12(2).

rethymno-aek_playoffs_2o_3

Βετούλας: «Περήφανος για τους παίκτες μου»!

Ικανοποιημένος από την πορεία του Ρεθύμνου και περήφανος για τους παίκτες του δήλωσε ο Νίκος Βετούλας, μετά την ήττα από την ΑΕΚ (70-81) και τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά της Basket League.

«Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Στο α’ ημίχρονο παίξαμε πολύ καλύτερα. Είχαμε τον έλεγχο του ρυθμού. Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο δυνατά και σκληρά και μας δημιούργησε πρόβλημα. Εμείς δεν ήμασταν έτοιμοι, περισσότερο πνευματικά και όχι σωματικά, να ανταπεξέλθουμε. Υπήρχαν πολλές φορές που έπαιξαν στα όρια του φάουλ αλλά δεν παύει να μας αποδιοργάνωσαν. Κάναμε κακές επιλογές παρά τα 10 λάθη που είχαμε. Αυτό φυσικά δεν αναιρεί όλη την προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά όλη τη χρονιά. Αξίζουν συγχαρητήρια και θεωρώ πως όταν κερδίζαμε αλλά και όταν χάναμε το κάναμε σαν ομάδα. Όπως και σήμερα όπου χάσαμε και πήγα στα αποδυτήρια και είδα τα παιδιά λυπημένα και αυτό με ικανοποίησε. Είμαι περήφανος που συνεργάστηκα με αυτά τα παιδιά και σαν χαρακτήρες αλλά και σαν ποιότητα παικτών. Συγχαρητήρια σε όλους, στη Διοίκηση, στους φιλάθλους που μας βοήθησαν εντός έδρας».

Δηλώσεις έκανε και ο Ρόλαντ Σάφτενααρ:

«Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι και ελέγχαμε το κομμάτι των ριμπάουντ ενώ σουτάραμε με καλό ποσοστό. Γενικότερα δεν κάναμε λάθη. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά ως ομάδα και καταφέραμε να σκοράρουμε 50 πόντους. Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ στηρίχθηκε στο αμυντικό κομμάτι, έπαιξε σκληρά και εμείς δεν καταφέραμε να βρούμε ρυθμό. Παρόλο που χάσαμε σήμερα τελειώνει η πορεία για μας πρέπει να είμαστε περήφανοι για τον τρόπο που παίξαμε στον β’ γύρο αλλά και στα πλέι οφ. Οι παίκτες, οι προπονητές και η ομάδα πρέπει να νιώθουν περήφανοι για αυτό το λόγο»