ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΡΕΘΥΜΝΟ

Το 1ο Τουρνουά Ποδοσφαίρου Κ14 11Χ11 (2008-2009) προκύρηξε ο Δήμος Ρεθύμνου

Το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου έχοντας ως στόχο την παροχή επιπλέον ευκαιριών και κινήτρων αθλητικής δραστηριότητας στους συλλόγους και τα παιδιά του Δήμου και όχι μόνο, προκηρύσσει το 1ο Τουρνουά Ποδοσφαίρου Κ14 (2008-2009) 11Χ11.

1. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ: Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2021

2. ΗΜΕΡΕΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: Σάββατο & Κυριακή

3. ΧΩΡΟΙ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: Δημοτικά Γήπεδα Ρεθύμνου, Μισιρίων,  Αρμένων, Ατσιποπούλου, Επισκοπής, Ρουστίκων, Σπηλίου κ.α

4. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ-ΕΣΤΙΕΣ: Οι αγώνεςθα διεξαχθούν 11Χ11,σε γήπεδα με συνθετικό χλοοτάπητα με σταθερές εστίες διαστάσεων 7,32μ. Χ 2,44μ.

5. ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ: Όλοι οι αγώνες θα διεξαχθούν με την παρουσία Γιατρού, επίσημους Διαιτητές και τους κανόνες που ισχύουν στα παιχνίδια 11Χ11(οφσάιντ κ.α), ενώ δεν θα υπάρχει βαθμολογία και κατάταξη ομάδων. Η συνολική διάρκεια των αγώνων ορίζεται στα 70’ λεπτά(2 ημίχρονα των 35’ λεπτών το καθένα). Η ανάπαυλα μεταξύ των ημιχρόνων θα είναι 10’ λεπτά. Το πρόγραμμα και η μορφή των αγώνων θα εξαρτηθεί από τον τελικό αριθμό συμμετοχής των ομάδων.

6. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:  Έχουν οι γεννηθέντες 2008 και νεότεροι.

7. ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ:
7.1 Ο κάθε συμμετέχοντας ποδοσφαιριστής θα μπορεί να αγωνίζεται με Ατομική Κάρτα Υγείας
7.2 Με τα δικαιολογητικά COVID-19 που αφορούν το σωματείο αλλά και ατομικά για τον ποδοσφαιριστή όπως προβλέπεται από τις διατάξεις της ΕΠΟ και της ΓΓΑ την περίοδο διεξαγωγής του αγώνα.

8. ΕΞΟΔΑ ΑΓΩΝΩΝ: Τα έξοδα αγώνων(Διαιτητές, Γιατρός) αφορούν τις συμμετέχοντες ομάδες και θα καλύπτονται σε κάθε αναμέτρηση από την γηπεδούχο ομάδα.

9. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΓΩΝΩΝ:

9.1 Διαιτητές
9.2 Γιατρός
9.3 Προπονητές-Συνοδοί

10. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ:

10.1 Ο εκπρόσωπος κάθε ομάδας υποχρεούται να προσκομίζει τον φάκελο με τα δικαιολογητικά συμμετοχής στους Διαιτητές- Γιατρό 15’ λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα, και να τα παραλαμβάνει ξανά μετά τη λήξη του.
10.2 Η κάθε ομάδα οφείλει να βρίσκεται στο γήπεδο διεξαγωγής του αγώνα 45’ λεπτά πριν την έναρξη του.
10.3 Αν κάποια ομάδα αδυνατεί να συμμετάσχει σε προκαθορισμένο αγώνα οφείλει να ενημερώσει τους διοργανωτές το συντομότερο δυνατόν έτσι ώστε να μη δημιουργήσει μεγαλύτερο πρόβλημα σε όλους τους εμπλεκόμενους.
10.4 Η συνολική διάρκεια του κάθε αγώνα είναι 70’ λεπτά(2 ημίχρονα των 35’ λεπτών το καθένα) με 10’ λεπτά διάλλειμα.
10.5 Οι αλλαγές παικτών θα είναι όπως ισχύει στους κανόνες παιχνιδιού 11Χ11 δηλαδή ποδοσφαιριστής ο οποίος αντικατασταθεί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ξανά στον ίδιο αγώνα, ενώ θα μπορούν να αγωνιστούν και οι επτά(7) αναπληρωματικοί ποδοσφαιριστές.
10.6 Κανένας αγώνας δεν θα ξεκινήσει αν δεν υπάρχει Γιατρός ο οποίος θα έχει προηγουμένως ελέγξει τις Ιατρικές βεβαιώσεις.
10.7 Για την έλλειψη καθαριότητα και για τυχόν ζημιές που θα προκύψουν στους παραπάνω αθλητικούς χώρους, καθώς και στα αποδυτήρια τους, αποκλειστικά υπεύθυνοι είναι οι ομάδες και οι εκπρόσωποι τους.
10.8 Σε περίπτωση που ομάδα χρησιμοποιήσει παράνομα ποδοσφαιριστή ή ποδοσφαιριστές(μεγαλύτερων ηλικιών, χωρίς ιατρική γνωμάτευση, ανήκει σε άλλη Ομάδα-Τμήμα κ,α)  το Τμήμα Αθλητισμού έχει το δικαίωμα την αποβολή της ομάδος από την συνέχεια της διοργάνωσης.

11. ΕΠΑΘΛΑ – ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΑ:

Στο τέλος της διοργάνωσης η διοργανώτρια(Τμήμα Αθλητισμού Δήμου Ρεθύμνου) θα απονείμει αναμνηστικά διπλώματα στις ομάδες και μετάλλια σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν.

12. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Οι δηλώσεις συμμετοχής των ομάδων θα γίνονται δεκτές έως την Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 15:00 στο email: sports.rethymno@gmail.com