ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗ

Το Ρέθυμνο κέρδισε ξανά την ΑΕΚ (72-65) στην Κρήτη και συνέχισε την παράδοση!

Το Ρέθυμνο κέρδισε ξανά την ΑΕΚ (72-65) στην Κρήτη και συνέχισε την παράδοση που έχει φτιάξει τα τελευταία χρόνια!

fitp

Η ΑΕΚ δεν έχει περάσει ποτέ από την έδρα του Ρεθύμνου και δεν τα κατάφερε ούτε κι απόψε. Με τον Τζαουάντ Ουίλιαμς να αποχωρεί, πριν καν έρθει ο αντικαταστάτης του, η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προβλημάτισε με την εικόνα της τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Οι Ρεθυμνιώτες είχαν καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και τον ρυθμό της αναμέτρησης από την αρχή, παρότι το παιχνίδι ήταν κλειστό.

Ο Φιτζπάτρικ ήταν απίστευτος! Ο δεύτερος ριμπάουντερ της Basket League μέτρησε 3/3 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ. Μάλιστα, το Ρέθυμνο έχασε τον Σάφτενααρ με τραυματισμό στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Ο Μάικλ Ντίξον ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, αλλά φορτώθηκε με φάουλ από νωρίς, όπως κι ο Ελόνου που είχε τρία φάουλ στο πρώτο μέρος.

Οι παίκτες της ΑΕΚ χρεώθηκαν από νωρίς με φάουλ και το Ρέθυμνο πήγαινε συνέχεια στη γραμμή των βολών. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν να σφίξουν την άμυνά τους κι ένα μικρό ξέσπασμα με τα δύο τρίποντα των Ντίξον και Ούκιτς για να πάρουν ρυθμό και προβάδισμα στην ανάπαυλα (29-31 στο 20′). Οι γηπεδούχοι φαίνεται πως χτύπησαν στις αδυναμίες της ΑΕΚ, που δεν είχε τον Ουίλιαμς, ο Μιλόσεβιτς εκτός, ο Μαυροειδής ακόμα… πονάει, ενώ ο Ελόνου είχε πρόβλημα με φάουλ.

Με τον Φιτζπάτρικ να συνεχίζει να οδηγεί την επίθεση του Ρεθύμνου και τον Χριστοδούλου να τον βοηθάει, από την άλλη μεριά μόνο ο Ντίξον κατάφερε ν’ ανταπεξέλθει επιθετικά. Τελικά, με το σκορ να είναι κοντά και στο τελευταίο μέρος ο Ούκιτς μείωσε στο καλάθι τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος και με το Ρέθυμνο να έχει κολλήσει για περίπου 1,5 λεπτό ήρθε ο Ραζής για να πετύχει ένα δύσκολο καλάθι για το 63-59. Ο Ελόνου έκανε βήματα σε κρίσιμο σημείο, ο ΜακΓκραθ ακόμα ένα και ο Τάλτον με τρίποντο από την κορυφή και υπό την πίεση του Ελόνου (66-61 στο 39′)… ξεκαθάρισε τον νικητή.

Η «Ένωση» δεν είχε καλές επιλογές στο τέλος με το Ρέθυμνο να κάνει το 4/4 στην έδρα του απέναντι στους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 29-31, 54-51, 72-65.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας 8, Ραζής 4, Χριστοδούλου 13, Άρνολντ 5 (5 ριμπ.), Φιτζπάτρικ 24 (7 ριμπ., 4 ασίστ), Σάφτενααρ 4, Τάλτον 8 (5 ασίστ), Καμπερίδης 1, Γιαννόπουλος 5 (4 ριμπ.).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (4 ασίστ), ΜακΓκραθ 5, Ελονού 3 (4 ριμπ.), Βασιλειάδης 5 (4 ριμπ.), Ντίξον 16, Λαρεντζάκης 2 (4 ριμπ.), Μαυροειδής 7 (4 ριμπ.), Τσαλμπούρης 2.