ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑ

“Τούμπα” έφερε ο ΠΑΟΚ το ματς με την ΑΕΚ (2-1)

παοκ - αεκΑν και η Ένωση προηγήθηκε στο σκορ, ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να πάρει τη νίκη με ανατροπή, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Super League. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο τελικό 2-1 υπέρ του, το οποίο τον ανέβασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δημιουργώντας ευκαιρίες από το πρώτο ημίχρονο να προηγηθεί στο σκορ. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, η ΑΕΚ προηγήθηκε στο σκορ με τον Αραβίδη στο 47ο λεπτό, δείχνοντας ότι μπορούσε να «κλέψει» το παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ ανασυντάχθηκε, δημιούργησε νέες ευκαιρίες και τελικά έφτασε στην ανατροπή με σκόρερ τον Ροντρίγκες (στο 64ο λεπτό) και τον Αθανασιάδη (στο 84ο, με πέναλτι).  Μετά το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, δημιούργησε και έχασε ευκαιρίες, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Σάμπο (46′ Κάτσε), Τζιόλης, Ροντρίγκες, Κωνσταντινίδης (59′ Μπερμπάτοβ), Πέλκας, Μακ, Αθανασιάδης (89′ Μαλεζάς).

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Τζανετόπουλος, Σοϊλέδης, Σιμόες, Γιόχανσον, Ανάκογλου (76′ Πλατέλλας), Βάργκας (56′ Μπαρμπόζα), Μπουονανότε (67′ Μάνταλος), Αραβίδης.