ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡ

Τραγικό το Ρέθυμνο – Αντί να παίζουν μπάσκετ, μάλωναν οι παίκτες με τον προπονητή!

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε από τον Κολοσσό, εντός έδρας, με δύο έντονα επεισόδια του Αντώνη Κωνσταντινίδη με τους Φιτζπάτρικ-Άρνολντ να… σημαδεύουν την αναμέτρηση.

xol

Το ματς δεν πήγε καλά για τους Ρεθυμνιώτες και μάλλον θα έχουμε εξελίξεις. Ο προπονητης του Ρεθύμνου, Αντώνης Κωνσταντινίδης, μετά την τραγική αποτυχία του να κερδίσει εντός έδρας την ουραγό και “μισή” Λευκάδα πριν δύο εβδομάδες, είχε σε δύο περιπτώσεις «θερμό επεισόδιο» την ώρα του ματς με τους παίκτες του!

Αρχικά, στην τρίτη περίοδο, ο Κύπριος κόουτς είχε φραστικό επεισόδιο με τον Τόρλιν Φιτζπάτρικ, ο οποίος από εκείνο το σημείο και μετά δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά. Στη συνέχεια, ο Κωνσταντινίδης «αρπάχτηκε» και με τον Ρόμπερτ Άρνολντ με τους δύο άνδρες να… έρχονται πολύ κοντά. Τελικά, ούτε ο Άρνολντ χρησιμοποιήθηκε στην τελευταία περίοδο, ενώ δίπλα στον πάγκο βρέθηκε για τα τελευταία λεπτά ο ισχυρός άνδρας της ομάδας, Κωστής Ζομπανάκης φανερά ενοχλημένος από τα …δρώμενα στον πάγκο της ομάδας!

Το ματς

Το Ρέθυμνο στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα και η συμπλήρωση των 10′ το βρήκε να προηγείται με 23-18. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Γιαννόπουλου στην έναρξη της δεύτερης περιόδου βρέθηκαν στο +8 (26-18), αλλα ο Κολοσσός απάντησε τρέχοντας σερί 0-10 (26-28, 13′). Η συνέχεια της περιόδους βρήκε τις ομάδες να συμβαδίζουν το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 38-41 έχοντας βρει πολλές λύσεις από τον Αχονεν (11π.).

Η εικόνα της αναμέτρησης στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε, καθώς κανένας εκ των δύο… μονομάχων δεν κατάφερνε να επιβάλει τον ρυθμό της και να ξεφύγει στο σκορ, με το 55-55 στο 30′ να είναι αντιπροσωπευτικό του δεκαλέπτου. Το… θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, καθώς οι ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Παπαδάκης ευστοχώντας πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων έγραψε το 66-69, ενώ ακολούθησαν 1/2 βολές του Χριστοδούλου. Ο Παπαδάκης μένοντας ψύχραιμος από την γραμμή των βολών φρόντισε να διατηρήσει η ομάδα του προβάδισμα, ενώ 1:36 πριν από την λήξη ο Ρέντικ έγραψε το 71-77 κι εντέλει οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 77-83

Ο MVP: Ο Κώστας Παπαδάκης φώναξε «παρών» την πιο κρίσιμη στιγμή και σημειώνοντας 10 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-18, 38-41, 55-55 , 77-83.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Κώττας 2, Αρνολντ 6(1), Φιτζπάτρικ 7(1), Τάλτον 17, Τζόζεφ 7(1), Ραζής, Χριστοδούλου 11, Καμπερίδης 6(2), Γιαννόπουλος 12(3), Κράβιτς 7, Εντουαρντς 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 17, Βασιλόπουλος 4, Ουότσον 9, Χολ 10(2), Λιάπης, Γεωργαλής 3(1), Αγγελάκος, Αχόνεν 17(3), Παπαδάκης 10(2), Ρέντικ 13