Τρίκαλα – Ρέθυμνο 76-86 στην παράταση!

Τη δεύτερη σερί νίκη του και πέμπτη συνολικά στη φετινή Basket League πανηγύρισε το Ρέθυμνο. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα πέρασε δια πυρός και σιδήρου από τα Τρίκαλα, επικρατώντας της θεσσαλικής ομάδας με 86-76 στην παράταση (70-70 κ.α).

Οι Cretan Kings ανέβηκαν στο 5-6 και βύθισαν τους Θεσσαλούς στο 2-9 και την προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μούντι, ο οποίος μέτρησε 28 πόντους κι 9 ασίστ. Εξαιρετικός ήταν σ’ ακόμα ένα παιχνίδι κι ο Γκούντγουιν, ο οποίος μέτρησε 14 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, οι οποίοι έχασαν μία μοναδική ευκαιρία να πάρουν βαθιά βαθμολογική ανάσα, ξεχώρισε ο Τζόουνς με 16 πόντους. Από την πλευρά του, ο Σχορτσανίτης, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της θεσσαλικής ομάδας, είχε 6 πόντους κι 1 ριμπάουντ σε 9 λεπτά.

Tο Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 23-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τα Τρίκαλα να αντιδρούν στη δεύτερη περίοδο και να μειώνουν στον πόντο (40-41) στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι, με τις άμυνες να σφίγγουν και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τα Τρίκαλα και το Ρέθυμνο να είναι στο “Χ” (51-51).

Με σερί 8-0, τα Τρίκαλα ξέφυγαν με 59-51 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ωστόσο οι Κρητικοί μάζεψαν τη διαφορά κι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (70-70) με καλάθι του Χριστοδούλου 31” δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο άσος των Κρητικών έχασε και μία βολή, με τον Τέιμς να αστοχεί στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας του αγώνα και να αδυνατεί να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο αυτό του Ρεθύμνου κι ειδικότερα του Μούντι, ο οποίος “καθάρισε” τους Θεσσαλούς και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 40-41, 51-52, 70-70 (κ. α.), 76-86.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 16 (1), Λούντζης 11 (2), Φέισι 6 (9 ριμπάουντ), Τέγιτς 5 (1), Μάρεϊ 8 (7 ριμπάουντ), Τέιμς 7 (1/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσανίτης 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 9:20), Κανάτσεβιτς 4 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5 (1), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9, Μούντι 28 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Στεφανίδης, Λι 8 (9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Βετούλας: «Έχουμε πράγματα να βελτιώσουμε»

Ο προπονητής της κρητικής ομάδας μετά τη νίκη του Ρεθύμνου στα Τρίκαλα ανέφερε, «Θεωρώ ότι μπήκαμε πιο έτοιμοι και πιο συγκεντρωμένοι μέχρι το 16ο λεπτό, περιμέναμε μια λογική αντίδραση των Τρικάλων, η οποία μας οδήγησε σε εύκολα λάθη που οδήγησαν σε εύκολα καλάθια για την ομάδα τους. 22 πόντους από τους 40 ήταν από το transition στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο θεωρώ πως υπήρξε ένα κακό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Στο 68-61 βρήκαμε την ευκαιρία να τρέξουμε το παιχνίδι και να πετύχουμε καλάθια. Σταθήκαμε πιο τυχεροί, ήμασταν πιο ξεκούραστοι με μεγαλύτερο rotation και θεωρώ πως κερδίσαμε δίκαια. Έχουμε πράγματα να βελτιώσουμε, δεν γίνεται στους δύο πόντους να πηγαίνουμε για alley hoop άσχετα αν κερδίσαμε καλάθι και φάουλ στην φάση, ήταν τυχερό. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για την αντίδραση που έχουν βγάλει γιατί στα τελευταία παιχνίδια συνδυάζουν το καλό αποτέλεσμα με τις καλές εμφανίσεις. Καλή συνέχεια στον κόουτς και στα Τρίκαλα».