ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΕΛΛΑΔΑ

Συγκλονιστικός ο Τσιτσιπάς, κατέκτησε το ATP Finals!

Με επική ανατροπή σε έναν τελικό – θρίλερ που έγινε στο Λονδίνο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 2-1 σετ τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ και κατέκτησε τον τίτλο στο ATP Finals.

Είναι αξιοσημείωτο ότι ο Έλληνας πρωταθλητής έγραψε με χρυσά γράμματα το όνομά του στο τουρνουά των κορυφαίων τενιστών του πλανήτη, αν και αυτή ήταν η πρώτη του συμμετοχή στη διοργάνωση.

Παράλληλα, έγινε ο νεότερος πρωταθλητής της διοργάνωσης, καθώς κατάκτησε την πρώτη θέση σε ηλικία μόλις 21 ετών και τριών μηνών.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Τσιτσιπάς κέρδισε 2.656.000 σε χρηματικό έπαθλο και 1.300 πόντους ATP Rankings, για τους πέντε αγώνες που έδωσε σε αυτό το τουρνουά.

Για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου, ο Τσιτσιπάς έκανε κατάθεση ψυχής μέσα στο γήπεδο, παίζοντας με πάθος και κυνηγώντας κάθε μπαλιά, καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Αυστριακό να χαμογελάει στο τάι μπρέικ και να παίρνει το σετ με 7-6(6).

Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς κάθε άλλο παρά πτοήθηκε: μπήκε στο δεύτερο σετ αποφασισμένος να ισοφαρίσει και τα κατάφερε με συνοπτικές διαδικασίες (6-2).

Στο καθοριστικό τρίτο σετ, αμφότεροι οι τενίστες έσπασαν από μια φορά το σερβίς του αντιπάλου τους, για να φτάσουν στο τάι μπρέικ, όπου ο Έλληνας πρωταθλητής, πιο ψύχραιμος και αποφασιστικός [7-6(4)], πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Δηλώσεις και συγχαρητήρια

Μετά τη νίκη του, ο Τσιτσιπάς δήλωσε, απευθυνόμενος στον αντίπαλό του: «Θέλω να σε συγχαρώ, είσαι έμπνευση για μένα και για πολλούς άλλους παίκτες. Ήταν μια φανταστική μάχη, μια πολύ όμορφη μάχη για το τένις. Πολλά συγχαρητήρια για την φανταστική σεζόν που είχες και για την σκληρή δουλειά που έκανες όλη τη χρονιά».

Όσο για τη νίκη του τόνισε: «Νιώθω απίστευτα που κρατώ αυτό το τρόπαιο».