ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΚΡΗΤΗ

Φουλ για τετράδα το Ρέθυμνο, κέρδισε και τον Πανιώνιο με 77-76!

Ολοταχώς για την τετράδα βαδίζει το Ρέθυμνο που πήρε τεράστια νίκη επί του Πανιωνίου με 77-76 στο κλειστό της Αρτάκης. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού πλησίασε σε απόσταση ενός βαθμού έχοντας κάνει το ρεπό στο δεύτερο γύρου, ενώ ακόμα και σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Νεοσμυρνιώτες θα έχει το πλεονέκτημα, καθώς έχει κερδίσει και στον πρώτο γύρο.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να ελέγχουν τον ρυθμό στο ξεκίνημα τιμωρώντας την άμυνα ζώνης που επέλεξε το Ρέθυμνο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ντίμπλερ προηγήθηκαν 14-9 στο 6’. Ωστόσο οι Κρητικοί με τον Ράιτ να πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε 18-19 στο 9’, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τους Νεοσμυρνιώτες να είναι μπροστά με 21-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος προσπάθησε με άξονα τον Στίβεσον να αποκτήσει και πάλι το μομέντουμ, όπως οι φιλοξενούμενοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 32-29, έτρεξαν ένα επιμέρους 4-10 και με τρίποντο του Κρίστμας στην εκπνοή πέρασαν μπροστά με τη λήξη του ημιχρόνου (36-39). Μάλιστα στο τρίτο δεκάλεπτο φρόντισε να επιβάλλει πλήρως το παιχνίδι του.

Με πρωταγωνιστή τον Λάτοβιτς,ο οποίος σημείωσε 8 πόντους σε αυτό το διάστημα οι «κυανόλευκοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα και στο 30’ ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της τους επτά πόντους (49-56). Την ίδια στιγμή ο Πανιώνιος είχε τραγικά ποσοστά στα σουτ και ειδικότερα στα τρίποντα (0/7 και συνολικά 4/23). Στην τέταρτη περίοδο ο «Ιστορικός» με τον Γιάνκοβιτς να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση πέρασε και πάλι μπροστά με 70-67 (37’) χάρη σε ένα επιμέρους 10-2, όμως το Ρέθυμνο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Με καλάθι του Λάτοβιτς στο 1.17 ισοφάρισε σε 73-73, ενώ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Κρίστμας μετά από λάθος του Μπατή προσπέρασε με 73-75 (56’’). Ακολούθησαν: καλάθι του Κις στα 39’’ (75-75), 2/2 βολές του Πέτγουεϊ στα 17’’ (75-77), ½ βολές από τον Στίβεσον στα 5’’ (76-77), ενώ μετά από δύο χαμένες βολές του Τσόχλα στα 4’’, ο Μπατής που πήρε το ριμπάουντ επιχείρησε το σουτ της απελπισίας χωρίς να βρει στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-39, 49-56, 76-77.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 1, Κις 9, Αθανασούλας 2, Στίβεσον 13, Ντίμπλερ 16 (3), Μπατής 10 (2), Γιάνκοβιτς 14 (2), Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 2, Νάντζφεϊ 9, Μπόισα, Παραγιός.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Κρίστμας 19 (1), Κούμουλος, Παπανικολάου 3 (1), Ράιτ 19, Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 5 (1), Πέτγουεϊ 8, Δέδας 3 (1), Κατσαρές.