ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΟΠΕΡ – Ανατόλια 2-3

οπερΤο Ανατόλια πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-3 σετ του ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο για τη 10η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.
Ένα πολύ καλό παιχνίδι έγινε στο Ρέθυμνο με πολλές ανατροπές και το Ανατόλια να παίρνει προβάδισμα 0-1 με 21-25 στο πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ έγινε μάχη πόντο-πόντο με το Ανατόλια είναι μπροστά στο σκορ αλλά τον ΟΠΕΡ να παίρνει τελικά το σετ και να επικρατεί εύκολα στο τρίτο.

Ωστόσο το Ανατόλια με τη Τσιούκαρη στο σερβίς άλλαξε τη “μοίρα” του, και πήρε εύκολα το σετ 12-25 οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Οι ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά ως το 6-6 αλλά η Τσίουκαρη πήρε πάλι στις πλάτες της το Ανατόλια, πήγε στο σερβίς και έφερε στο Ανατόλια τη νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-11, 12-25, 10-15

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 11 (11/35 επ., 24% υπ. – 15% άριστες), Σαπαρέφσκα 14 (10/31 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Παρασκάκη 5 (4/9 επ., 1 άσο), Καλογριδάκη 5 (4/11 επ., 1 άσο), Ξαγοραράκη 6 (1/7 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ζούνιτς 15 (14/35 επ., 1 μπλοκ), Χατζάκη Ε –λ (33% υπ. – 22% άριστες) /

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 27 (24/53 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 57% άριστες), Νικολαΐδου 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Τσοπούλου 12 (10/22 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 45% άριστες), Κωνσταντινίδου 19 (12/16 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 11 (7/19 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσιούκαρη 5 (4/16 επ., 1 άσο), Ιωαννίδου –λ (72% υπ. – 58% άριστες) / Δραγουμάνου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Ρεΐζογλου, Καλτουρμίδου Αν.

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Ζιώγας: «Αν και ήταν ένα παιχνίδι στα μέτρα μας, στο οποίο θα μπορούσαμε να πάρουμε και το τρίποντο, εκ του αποτελέσματος φάνηκε ότι δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε την πίεση. Το άγχος δεν μας βοήθησε ώστε να βγάλουμε κάποια πράγματα στο γήπεδο και έτσι ήρθε η ήττα».

Τζιουμάκας: «Κάναμε μια καλή νίκη η οποία ήταν σημαντική βαθμολογικά αλλά θα μας βοηθήσει σημαντικό και στο τομέα της ψυχολογίας, αφού οι συνεχόμενοι τραυματισμοί μας είχαν επηρεάσει. Ελπίζω αυτό το αποτέλεσμα να αποτελέσει την αρχή μιας καλύτερης πορείας.