Συνεχίζεται το “ξήλωμα” του ΑΓΟΡ – Σε δεύτερη μοίρα η νίκη επί της Κύμης!

Άλλαξαν το όνομα, άλλαξαν τα χρώματα, άλλαξαν το λογότυπο, σήμερα η διοίκηση του (άλλοτε) ΑΓΟΡ άλλαξε και την μασκότ, τον γνωστό σε όλους Αγορίνο με τον …Κερατούκλη (έναν ταύρο), έτσι τίποτε πλέον δεν έχει μείνει να θυμίζει την ένδοξη ομάδα που καθιέρωσε το Ρέθυμνο στον μπασκετικό “χάρτη” της Ελλάδας!

maskot-agor

Έτσι, πέρασε σε 2η μοίρα η 9η νίκη της ομάδας στη φετινή Stoiximan.gr Basket League κόντρα στην Κύμη. Πλέον οι παίκτες του Νίκου Βετούλα καλείται να προετοιμαστούν για το ματς της επόμενης εβδομάδας απέναντι στον ΠΑΟΚ.

Ο Όρτον ήταν αυτός που “άνοιξε” το σκορ του αγώνα (0-2), ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πραγματοποιώντας “καυτό” ξεκίνημα προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 8-2 χάρη σε 5 σερί πόντους του Άρνολντ κι ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου.

Οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου δεν έκαναν την ιδανική αρχή, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι γηπεδούχοι, αρχικά με τον Φιτζπάτρικ που έκανε το 16-8 (τρίποντο) κι εν συνεχεία με τους Τάλτον και Γιαννόπουλο, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου (20-8). Στα επόμενα λεπτά, οι “μπλε” μπήκαν αποφασισμένοι να δείξουν το καλό τους πρόσωπο κάτι που κατάφεραν με ένα επιμέρους 4-12, φτάνοντας και πάλι σε απόσταση “αναπνοής” (24-20) από την ομάδα του Ρεθύμνου, η οποία δεν έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική της απόδοση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά για τους περσινούς πρωταθλητές της Α2 που με το… ελληνικό στοιχείο να κάνει τη διαφορά (Σιγκούνας, Τουτζιαράκης), πήγαν στ’ αποδυτήρια έχοντας ανατρέψει την κατάσταση (35-34).

Η Κύμη δια χειρός Καντέ (2 τρίποντα) κι έπειτα από 20 λεπτά παιχνιδιού ξαναπήρε προβάδισμα με 35-40, χάνοντάς το 3 λεπτά αργότερα καθότι ο Φίτζπατρικ “χτύπησε” πίσω από τα 6.75 διαμορφώνοντας το 44-43, το οποίο και κρατούσαν σταθερά οι παίκτες του Βετούλα. Άρνολντ, Τάλτον και (ξανά) Φιτζπάτρικ πήγαν τη διαφορά στους 8 (51-43), ενώ ο Σταμάτης μείωσε σε 51-45, παρόλο που η τρίτη περίοδος βρήκε την ομάδα του Ρεθύμνου μπροστά με 6 πόντους (59-53).

rethymno_cretan_kings-kimi_30

Oι “νεοφώτιστοι” βρέθηκαν μία “ανάσα” από το να μπουν σε τροχιά νίκης όταν ο Όρτον με 5 πόντους συνεχόμενους έκανε το 61-58, αλλά το Ρέθυμνο για πολλοστή φορά “μίλησε” τη στιγμή που έπρεπε, ανέβασε το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό και δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά, έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 35-34, 59-53, 84-73.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κόττας 2, Ραζής, Άμπολντ 19 (4) , Φιτζπάτρικ 17 (5), Γιαννόπουλος 18 (4), Χριστοδούλου 1, Σάφτενααρ 5 (1), Τάλτον 18 (2), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λέμον 2.

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Καντέ 11 (2), Τσούπκοβιτς 2, Κοστόφ 2, Πάλμπλαντ 3 (1), Όρτον 16, Τουντζιαράκης 19, Σχίζας 5, Σιγκούνας 6. Κατράνας, Τζόλος, Σταμάτης 7 , Ντίξον 2.